Kdy jsou bazénové plachty nezbytné


Pokud máme venkovní bazén, je pravděpodobné, že uvažujeme i o pořízení plachty, a je pochopitelné proč. Poskytuje ochranu před tím, aby do vody napadaly nejrůznější nečistoty, ať už se jedná o listy či větvičky, které poletují zvláště za silného větru, nebo i mrtvá zvířata, nejčastěji brouky. Je totiž jasné, že nic takového zkrátka v bazénu mít nechceme.

Je však pravdou, že bazénové plachty jsou poměrně novým vynálezem. Dříve jsme se bez něj vcelku obstojně obešli. Je tedy otázkou, proč tomu tak není i dnes. Tady ale závisí na tom, o jakém druhu plachty mluvíme. Existují totiž dva základní.

bazén s míčem

Tím prvním je ten, který se dává pod bazén. Najdeme jej u každého zapuštěného bazénu a i u mnoha volně položených. V zásadě tvoří ochrannou vrstvu, která brání poškození nejrůznějšími věcmi, ať už jde o drobné kamínky, které se vlivem deště a následného pohybu půdy posouvají, rostoucích kořínků nebo i činnosti pod zemí žijících zvířat.

Čas ukázal, že tato plachta je ve skutečnosti nezbytná, pokud chceme, aby nám bazén dlouho vydržel. Bez ní se totiž může velmi snadno stát, že se poškodí, a věřte, že oprava v takovém případě není nijak snadná. Mnohdy je dokonce nutné jej celý vyměnit, což není nic levného.

plavec v bazénu

Pak je tu ta nadzemní. Ta slouží k tomu, aby se jí bazén přikryl v době, kdy se v něm nikdo nebude koupat. Základem je prevence před nečistotami a v současnosti také rychlejší ohřev vody, pokud tedy nemáme vyhřívaný bazén. Zde by se zdálo, že se jedná o dobrou věc, avšak ne vždy tomu tak je. Pravdou je, že tyto plachty především zhoršují výměnu kyslíku mezi vodou a okolním vzduchem. To by nevadilo, pokud by to nevytvářelo spolu u se zvýšenou teplotou vody prakticky ideální prostředí pro řasy a sinice. Ty toho samozřejmě nadšeně využívají. Zde je tedy dobré se zamyslet, zda je pro nás skutečně výhodná, nebo zda se raději obejdeme bez ní. Oboje má své pro i proti.

Pokud máme venkovní bazén, je pravděpodobné, že uvažujeme i o pořízení plachty, a je pochopitelné proč. Poskytuje ochranu před tím, aby do vody napadaly nejrůznější nečistoty, ať už se jedná o listy či větvičky, které poletují zvláště za silného větru, nebo i mrtvá zvířata, nejčastěji brouky. Je totiž jasné, že nic takového zkrátka v bazénu…